Euro Cynk

Niezbędne w instalacjach rurowych

2014-03-02 | Zbigniew Świąder

frazy kluczowe: biznes, produkcja, kompensatory, kompensatory mieszkowe

Kompensatory mieszkowe są niezbędne w budowie wszelkiego rodzaju instalacji rurowych. W skrócie można powiedzieć, że służą do wyrównania zachodzących na skutek warunków atmosferycznych (najczęściej zmiany dotyczą temperatury) zmian długości rurociągu. Niektóre z nich - posiadające odpowiednią budowę i właściwości - są nawet w stanie wychwycić drgania, które powstają podczas codziennej pracy pomp wodnych, silników oraz kompresorów i turbin.

W zależności od lokalnego zapotrzebowania kompensowane przemieszczenia dzielą się na osiowe, poprzeczne lub kątowe. Zaś najważniejsze cechy i właściwości kompensatora wynikają po prostu z elastyczności mieszka.

Z czego wynika ta elastyczność? Przede wszystkim wynika ona z dobrze dobranej formy i odpowiedniej liczby fali mieszka. Przy jednowarstwowym kompensatorze natomiast elastyczność zależy od właściwej grubości mieszka. Zaś w przypadku wielowarstwowego kompensatora elastyczność wynika z ilości fali oraz warstw, a także zastosowanego materiału.

Bez względu na rodzaj i zastosowanie każdy kompensator mieszkowy poddawany jest stosownym dla niego próbom i testom. Dopiero pomyślne badania umożliwiają odpowiednie dopuszczenia.

Kompensatory mieszkowe mają następujące zalety:
- zapobiegają różnorodnym uszkodzeniom rur i obciążeniu spoin lutowanych wydłużając przez to żywotność rur, co pozwala na dodatkowe oszczędności,

- nie nie narażają na przeciążenia stosowanych uchwytów przewodów,

- eliminują zakłócenia akustyczne (szumy i hałasy) w przewodach, które powstają na sutek pracy różnorodnych urządzeń,

- pozwalają na bardzo szybki i oszczędny montaż,

- gwarantują niezawodność eksploatacji i trwałość przez wiele lat użytkowania, co pozwala na minimalizowanie kosztów napraw i modernizacji,

- posiadają bardzo atrakcyjny wizualnie układ rur, który w żaden sposób nie wymaga zastosowanie kolanek kompensacyjnych,

- zajmują ograniczoną ilość miejsca dlatego mogą być stosowane także pod rożnymi rozwiązaniami podłogowymi, takimi, jak np. listwy podłogowe.