Euro Cynk

Obróbka wibracyjno-ścierna - co to jest?

2014-06-11 | Andrzej Krauze

frazy kluczowe: biznes, produkcja, przemysł

Obróbka wibracyjno-ścierna jest to stosunkowo innowacyjne rozwiązanie, jeżeli chodzi o obróbkę ścierną, która swoimi początkami sięga do prehistorii. Polega ona na mechanicznej obróbce detali za pomocą kształtek ściernych (plastycznych, aminowych, ceramicznych) lub polerskich (porcelanowych, drewnianych, mielonych kaczanów kukurydzy i orzecha włoskiego). Proces ten jest możliwy dzięki oddziaływaniu powyższych materiałów ściernych na obrabiany przedmiot za pomocą wymuszonych wibracji. Jako chemię wspomagającą ten proces stosuje się specjalne płyny, pasty do stosowania na mokro i sucho oraz proszki.

Procesy realizowane przy obróbce wibrościernej, to:
- polerowanie,
- gratowanie i zaokrąglanie (usuwania ostrych krawędzi po obróbce skrawaniem czy wyprasek),
- nabłyszczanie i rozjaśnianie,
- matowienie,
- szlifowanie,
- usuwanie zgorzeliny i oczyszczanie,
- wytrawianie,
- odtłuszczanie.

Obróbka wibrościerna jest możliwa dzięki zastosowaniu takich maszyn jak:
- maszyny wibracyjne kołowe oraz korytowe,
- maszyny odśrodkowe,
- maszyny do polerowania felg
- polerki bębnowe,
- polerki zanurzeniowe (planetarne),
- specjalne urządzenia do suszenia.

Maszyny te umożliwiają obróbkę zarówno bardzo małych jak i większych detali. Cechują się niezwykle dużą precyzją i jakością oraz niezawodnością.

Ten rodzaj obróbki mechanicznej znalazł zastosowanie przede wszystkim w jubilerstwie (polerowanie biżuterii złotej i srebrnej, naturalnych kości, elementów z tworzyw sztucznych oraz kamieni szlachetnych), a także w przemyśle lotniczym (np. obróbka łopatek turbinowych, dysków, turbin), samochodowym (np. polerowanie felg), medycznym (np. obróbka narzędzi medycznych, chirurgicznych), narzędziowym (np. obróbka wierteł) oraz odlewniczym.