Euro Cynk

Proces projektowania urządzeń cyfrowych

2015-10-15 | Andrzej Krauze

frazy kluczowe: biznes, produkcja, elektronika

Urządzenia elektroniczne dzisiaj

Współczesne urządzenia elektroniczne są coraz bardziej zaawansowane, coraz mniejsze i coraz mniej energochłonne. Aby stworzyć sprzęt elektroniczny, który spełnia wymagania konsumenta, trzeba się czasem nieźle nagimnastykować.

Urządzenie przede wszystkim musi być przyjazne dla użytkownika, czyli łatwe i intuicyjne w obsłudze. Po zdefiniowaniu konkretnej potrzeby, następuje cała seria etapów projektowania i prototypowania urządzenia, które tę potrzebę zaspokoi. Jest to proces stosunkowo żmudny, wspomagany oprogramowaniem typu CAD, a także mozolnymi testami urządzeń i wprowadzaniem poprawek.

Projektowanie z użyciem aplikacji typu CAD

Wspomniane oprogramowanie CAD to aplikacje, które umożliwiają projektowanie i symulowanie obwodów elektronicznych bez fizycznej konieczności montażu urządzania. Inne programy tego typu umożliwiają zaprojektowanie płytek drukowanych i obudów. W dwóch ostatnich przypadkach pracuje się w środowisku trójwymiarowym, ponieważ dopasowanie rozmieszczenia elementów elektronicznych do obudowy (i odwrotnie), jest sprawą niezwykle istotną, zwłaszcza jeśli chodzi o miniaturyzację urządzenia.

Produkcja urządzeń elektronicznych

W firmie Eprom z Lublina (http://www.eprom-lublin.pl) Produkcja urządzeń elektronicznych następuje po zakończeniu procesu projektowego. Aby elektronika byłe jeszcze mniejsza, tańsza i bardziej niezawodna, stosuje się montaż powierzchniowy elementów. Nie jest on możliwy w przypadku wszystkich podzespołów - zwłaszcza tych, charakteryzujących się dużymi gabarytami i masą. W tym przypadku stosuje się tradycyjny montaż przewlekany.

Niezależnie od sposobu lutowania elementów, odchodzi się od tradycyjnych spoiw zawierających ołów na rzecz nowocześniejszych materiałów. Sprawia to, że urządzenia są bardziej przyjazne dla środowiska (choć nie zawsze trwalsze).

W końcu urządzenia elektroniczne trafiają do szczęśliwych odbiorców. Oby długo i niezawodnie służyły.