Euro Cynk

Sposoby mechanicznego uszczelniania

2017-12-21 | Zbigniew Świąder

frazy kluczowe: mechaniczne uszczelnienie do pomp, producent filtrów oddechowych

Mechaniczne uszczelnienie do pomp stanowi ważne zabezpieczenie dla prawidłowego działania urządzenia, a jego zastosowanie przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości maszyny oraz do poprawienia jej wydajności.  
Wyróżniamy uszczelnienia standardowe, kompaktowe (to takie do których działania potrzebne jest odpowiednie fabryczne ustawienie pasujących do siebie elementów na wspólnej tulei) oraz specjalne do których należą:  
- uszczelnienie z centralną sprężyną (pierścień wirujący dociskany jest zamontowaną do tego celu sprężyną) - mieszkowe (które zachodzi przy użyciu specjalnego elementu elastomerowego lub metalowego, które może pełnić rolę sprężyny) 
- wielosprężynowe (wykorzystujące określoną ilość mniejszych sprężyn umieszczonych w sposób obwodowy)  - obciążone (do którego działania potrzebny jest specjalny pierścień wirujący posiadający odpowiednie wgłębienie znajdujące się na średnicy wewnętrznej 
- dzięki takiemu zabiegowi zredukowany zostaje nacisk czołowy wynikający z ciśnienia cieczy).
Zastosowanie takich uszczelnień może okazać się koniecznie dla mechanizmów które z powodu swojego przeznaczenia nie mogą wykorzystywać mało trwałych zabezpieczeń gumowych. Rozwiązaniem mechanicznego uszczelniania może być zainteresowany - dla przykładu - producent filtrów oddechowych ze względu na konieczność oddzielenia zbiornika od otaczającej go atmosfery. Zastosowanie tego sposobu jest bezpieczniejsze w porównaniu z tańszą uszczelką gumową. Należy jednak pamiętać o serwisowaniu tego typu uszczelnień - po latach pracy potrzebna może być kompleksowa regeneracja wykonywana przez fachowców w specjalistycznym warsztacie.
Zobacz szczegóły na: http://www.rato.pl