Euro Cynk

Tulejki i nitonakrętki - Zastosowanie w przemyśle

2017-11-17 | Zbigniew Świąder

frazy kluczowe: biznes, produkcja, nity, przemysł

Przemysł jest dziedziną, która ciągle wymaga szukania nowych rozwiązań i stosowania ich z różnym wykorzystaniem. Zdarza się, że nowa technologia znajduje zastosowanie całkiem inne niż zakładał pomysłodawca. Tulejki dystansowe nie są całkiem nowym rozwiązaniem, ale za to nitonakrętki to rzecz całkiem nowa. Stosuje się je już od kilku lat i z powodzeniem zastępują połączenia śrubowe wszędzie tam, gdzie dostęp jest znacznie utrudniony. 
Oczywiście przy zastosowaniu nowych technologii potrzebne są nowe narzędzia. Nitownica pneumatyczna jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w warsztacie, na hali produkcyjnej gdzie mamy dostęp do sprężarki i układu powietrza. Nitonakrętki są to nity z gwintem w środku, dzięki czemu łączone elementy nie są złączone na stałe. Takie rozwiązanie daje dużą wytrzymałość połączenia i jego trwałość. Ale to również połączenie, które daje możliwość wymiany zamontowanego elementu bez konieczności stosowania rozwiercania lub innych, podobnych metod. 
Zaletą połączenia jest też wyeliminowanie osobnej części jaką jest nakrętka. Stąd takie rozwiązanie jest często stosowane tam, gdzie dostęp z kluczem jest trudny, a niekiedy nawet niemożliwy. Oczywiście w warunkach serwisowych nie ma możliwości zastosowania narzędzi takich jak nitownica pneumatyczna, ale nitownice ręczne również stosowane są z wielkim powodzeniem przez serwisantów, a dzięki zastosowaniu nita z gwintem połączenie jest wielokrotnego użytku i przy kolejnych naprawach nie jest już konieczne stosowanie skomplikowanych narzędzi. Połączenie nitonakrętka - śruba jest zatem doskonałym rozwiązaniem do połączeń wielokrotnego użytku i wszędzie tam, gdzie klucz jest zbyt duży.
Sprawdzone Źródło materiałów